Wpływ modelu ETS (Emissions Trading Systems) na efektywność transformacji energetycznej przedsiębiorstw

Cel badania

Koszty lub tzw. „podatek”, którymi są obciążane podmioty gospodarcze za emisję CO2, z jednej strony powinny stymulować do wprowadzania nowych technologii do produkcji niskoemisyjnej energii, zaś z drugiej strony nadmierny koszt za emisję CO2 będzie zbyt mocno obciążał koszty produkcji energii redukując tak bardzo potencjał kapitałowy przedsiębiorstw, że nie będą one w stanie podejmować energooszczędnych inwestycji.

Transformacja energetyczna wymaga potężnych nakładów inwestycyjnych, co jest kluczowe w procesie zmniejszania emisji CO2, dlatego w pierwszej kolejności należy dbać o wzrost potencjału kapitałowego podmiotów gospodarczych, co umożliwi podejmowanie inwestycji do produkcji tzw. „czystej energii”.

Podejmowany problem badawczy dotyczy wyznaczenia punktu równowagi pomiędzy poziomem kosztu za emisję CO2 a kosztem produkcji energii, tak aby maksymalnie pobudzać inwestycje niskoemisyjne. Przedmiotowy problem będzie nawiązywał do teorii kosztów transakcyjnych oraz internalizacji kosztów zewnętrznych, czym zajmował się Arthur Pigou, brytyjski ekonomista i profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Cambridge, skutkiem czego było wprowadzenie do teorii ekonomii tzw. podatku Pigou. Podatek Pigou jest jednym z podstawowych sposobów internalizacji kosztów zewnętrznych, która polega na wprowadzeniu kosztów wewnętrznych do rachunku tego podmiotu, który powoduje powstawanie kosztów zewnętrznych i jest narzędziem ekonomicznym i instrumentem ochrony środowiska.

W procesie badawczym będą prowadzone rozważania dotyczące adekwatności kosztu za emisję CO2 i wielkości szkód jakie ponosi środowisko wskutek emisji CO2.

Badanie pod kątem analizy podjętego problemu będzie miało charakter empiryczny.

Celem badania jest wskazanie możliwych modyfikacji systemu ETS pod kątem zwiększania sprawności transformacji energetycznej przedsiębiorstw.

Opis badania

Badanie będzie miało w dużej mierze charakter empiryczny przez zastosowanie metod analizy szeregów czasowych, predykcji różnych wielkości szeregów czasowych, analizy, wariancji i stóp zwrotu, metod wykazujących związki korelacyjne i zależności statystyczne a także związki przyczynowo skutkowe. W ramach niniejszej pracy wykorzysta się między innymi dane dotyczące szeregów czasowych cen praw do emisji. Ponadto wykorzystana zostanie metoda pogłębionych studiów literaturowych i wywiadów eksperckich, a także studia porównawcze istniejących systemów ETS w świecie.

W procesie realizacji celu i weryfikacji hipotezy dokonane zostaną:

  1. Analiza możliwości predykcji szeregów czasowych cen
  2. Identyfikacja czynników ograniczających dokładność predykcji
  3. Ocena możliwości wykorzystania wybranych metod analizy szeregów czasowych do cen praw emisji CO2
  4. Analiza wpływu kosztu zakupu praw do emisji CO2 na inflację
  5. Analiza związku kosztu zakupu praw do emisji CO2 ze wzrostem gospodarczym
  6. Analiza wpływu kosztu zakupu praw do emisji CO2 na ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw eksportowych (w związku z koniecznością konkurencji na rynkach światowych, zwłaszcza w otoczeniu różnych systemów rozliczeń kosztów emisji CO2)
  7. Analiza czynników wpływających na cenę praw do emisji CO2 oraz na ryzyko spekulacji
  8. Analiza wpływu kosztu zakupu praw do emisji CO2 na ryzyko pogłębienia asymetrii zwłaszcza między tzw. bogatszymi i mniej zamożnymi krajami UE w zakresie stopnia zaawansowania procesu transformacji energetycznej ukierunkowanej na niskoemisyjność
  9. Analiza wpływu emisji netto CO2 na cenę praw do emisji CO2
  10. 10. Analiza wpływu podmiotów, które nie są producentami energii i nie emitują CO2 na cenę instrumentów ETS.

Kierownik zespołu

  • Zbigniew Krysiak

Członkowie zespołu

  • Adrian Markiewicz
  • Krzysztof Malczewski 

Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH
Data realizacji:
Marzec 2022 - Grudzień 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji
.